3. ЗАСТОСУВАННЯ РОБОЧОГО РОЗЧИНУ ЗАСОБУ „Стерил-С” ДЛЯ ДЕЗІНФЕКЦІЇ ВИСОКОГО РІВНЯ (ДВР) СУМІЩЕНОЇ З ДОСТЕРИЛІЗАЦІЙНИМ ОЧИЩЕННЯМ (ДСО) ВИРОБІВ МЕДИЧНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

 3.1. Об’єкти застосування: 

Засіб застосовують для ДВР, суміщеній з ДСО виробів медичного призначення: хірургічних, офтальмологічних та стоматологічних інструментів; оптичних волокон таких як жорсткі та гнучкі ендоскопи (для бронхоскопії, ларингоскопії, артроскопії, лапароскопії, гістероскопії, гастроскопії, колоноскопії, цистоскопії, ехо-ендоскопії) і інструментів до них; інтраопераційних та ехокардіографічних датчиків; дихальних трубок і інструментів, що застосовуються в анестезіології; стоматологічного обладнання, гідравлічних контурів для стоматологічних вузлів та стоматологічних відливок тощо.

Режими ДВР, суміщеної з ДСО виробів медичного призначення робочими розчинами засобу „Стерил-С” наведені у Табл.2.

3.2. Способи знезараження окремих об’єктів:

3.2.1. Дезінфекцію виробів медичного призначення проводять в пластмасових, емальованих , скляних та металевих ємностях, які щільно закриваються кришками. Інструментарій занурюють одразу після застосування. Температура розчину повинна бути не менше 18оС.

Вироби медичного призначення дезінфікують шляхом їх повного занурення у робочий розчин так, щоб шар розчину над ними був не менше ніж 1 см.  Роз’ємні вироби, що мають порожнини та канали (шприци тощо), дезінфікують у розібраному стані. Канали та порожнини повністю заповнюють робочим розчином за допомогою шприців, уникаючи утворення повітряних пробок. Інструменти, які мають замкові частини, занурюють розкритими, попередньо зробивши ними декілька робочих рухів для кращого проникнення розчину у важко доступні ділянки виробів в частині замка. Для дезінфекції середнього та ніжнього рівня робочий розчин засобу може бути використаний багато разів протягом 48 години, якщо його зовнішній вигляд не змінився.

Після закінчення дезінфекції вироби медичного призначення ретельно промивають проточною питною водою протягом 3 хвилин пропускаючи воду через канали виробів.

3.2.2. Дезінфекцію жорстких ендоскопів виконують ручним, гнучких ендоскопів – ручним або автоматичним (циркуляційним) способами.

Одразу після закінчення ендоскопічного дослідження з ендоскопу видаляють  забруднення із зовнішньої поверхні за допомогою серветок змочених у розчині “Стерил-С”, із каналів – шляхом подання до них достатньої кількості повітря та води. Жорсткі ендоскопи перед очищенням розбирають на окремі деталі.

При проведені зазначених вище маніпуляцій дотримуються протиепідемічних заходів захисту.

Дезінфекцію ендоскопів робочим розчином засобу виконують у спеціальних ваннах, полімерних, емальованих або скляних місткостях, які щільно закриті кришками, способом занурення . Канали ендоскопів заповнюють робочим розчином за допомогою шприца або електровідсмоктувача. Після закінчення експозиції ендоскопи (та їх частини) виймають із робочого розчину  і відмивають від залишків робочого розчину. З цією метою видаляють із каналів залишки робочого розчину за допомогою шприца безперервного типу дії або електровідсмоктувача та переносять у місткість, яка заповнена водою. Гнучкі ендоскопи відмивають послідовно у двох водах, шляхом пропускання води крізь канали інструменту. Воду, яку пропустили крізь канали ендоскопу, видаляють таким чином, щоб вона не потрапляла до місткості з ендоскопом. Залишки промивної води із зовнішньої поверхні ендоскопу видаляють за допомогою стерильної марлевої серветки або стерильного паперового рушника, ретельно протираючи окуляр у місцях виходу контактів.

Відмивання здійснюють під проточною питною водою протягом 3 хв. Через канали та порожнини виробів за допомогою шприца або електровідсмоктувача пропускають не менше 20 мл питної води.

При проведені очищення ендоскопів та інструментів до них необхідно дитримуватись    інструкції викладену в  діючих в Україні нормативно-методичних документах.

3.2.3 Дезинфекцію ендоскопів автоматичним (циркуляційним) способом виконують наступним чином: вводять розчин “Стерил-С”, впевнившись у тому, що порошок повністю розчинився. Перед початком стерилізації в автоматичних пристроях для мийки (АПМ) інструменти необхідно промити  ручним способом. Розчин “Стерил-С” не повинен використовуватись більш ніж 48 годин, або більш ніж на 20 циклів. Розчин треба  застосовувати в АПМ ендоскопів трубки та клапани яких виготовлені з нержавіючий стали або з інертних матеріалів,  уникайте контактів з латунними компонентами. Слід дотримуватись  інструкції, яку надають у комплекті спеціального обладнання для циркуляційної дезинфекції ендоскопів.

Таблиця 2: Режими ДВР, суміщеної з ДСО  виробів медичного призначення відносно збудників бактеріальної, грибкової і вірусної етіології розчинами засобу „Стерил-С”

Об’єкт знезараження Вид инфекції Концентрація розчину, % Час знезараження хв Спосіб знезараження
 

  •  Хірургічний, офтальмологічний,інструмент;
  • оптичні волокна, такі як жорсткі та гнучкі ендоскопи  для : бронхоскопії, ларингоскопії, артроскопії, лапароскопії, гістероскопії, гастроскопії, колоноскопії, ехоендоскопії;
  • інтраопераційні та ехокардіографічні датчики;
  • дихальні трубки і інструменти, що застосовуються в анестезіології;
Бактеріальні

(окрім туберкульоз)

1,0 10 Занурення (одразу після застосування)

Занурення та мийка в тому ж розчині за допомогою йоржика, тканинної серветки

Занурення (одразу після застосування)

Занурення (одразу після застосування)

Туберкульоз

Грибкові

(кандидози та дерматомі-кози)

1,0 10
Вірусні (включаючи, ВІЛ, вірус гепатиту В та HCV) 1,0 10

Для дезінфекції ендоскопів робочий розчин засобу може бути використаний багато разів протягом 30 години, якщо його зовнішній вигляд не змінився. При перших ознаках зміни зовнішнього вигляду розчину засобу (зміна кольору, поява пластівців, помутніння розчину і т.п.) його необхідно замінити.

Читати далі Стерилізація